چطور پادکست بسازیم؟

اگر این سوال را دارید که “چگونه پادکست بسازیم؟” اما دودلید و نمی‌دانید چه باید بکنید شاید این متن کمی کمکتان کند. هدف من از نوشتنش این است که چیزهایی که به‌نظرم در شروع کار مهم است را کمی برجسته کنم و کمکتان کنم ذهنتان درگیر چیزهای غیرمهم و گمراه‌کننده نشود. معلوم نیست میکروفون نداشتن تا حالا چند نفر را از پادکست ساختن منصرف کرده و ما را از شنیدن چند پادکست خوب محروم کرده. این متن برای تغییر این فضا آمده است.

محتوا قلب ماجراست.

دنیای پادکست فارسی هنوز تقریباً بکر و دست نخورده است. تعداد پادکست‌های فارسی و شنوندگانشان اینقدر کم است که می‌شود با تقریب خوبی گفت پادکست فارسی هنوز کاملاً متولد نشده. واقعیت این است که پادکست گوش کردن هنوز آن قدری که باید راحت نیست و مشترک‌شدن پادکست احتیاج به یکی دو کلیک و عملیات اضافه دارد. اما من فکر می‌کنم این دوران زود یا دیر تمام می‌شود، مدیوم پادکست فراگیر می‌شود و رقابت برای جذب شنونده بالا خواهدگرفت. اما تا وقتی که شرایط این طوری است تنها چیزی که شما برای شروع لازم دارید محتوای خوب است. درباره این بعداً بیشتر حرف می‌زنیم. اول کمی مقدمه پردازی کنیم.

آمار

من درباره مخاطب‌های پادکست در ایران آماری پیدا نکرده‌ام. اما این گزارش جامع درباره امریکا برای کسی که می‌خواهد وارد دنیای پادکست بشود نکات مفیدی دارد. برای این گزارش دو هزار نفر مصاحبه تلفنی شده‌اند.

گزارش می‌گوید که ۱۱۲میلیون نفر در امریکای ۲۳۳میلیون نفری تا حالا حداقل یک بار پادکست شنیده‌اند. ۱۱% بیشتر از پارسال. ۶۷ میلیون نفر در امریکا ماهیانه پادکست گوش می‌کنند. ۲۴% جمعیت بالای ۱۲ سال.

۴۲ میلیون نفر یعنی ۱۵% حمعیت هفتگی پادکست گوش می‌کنند. در مقام مقایسه مثلاً ۳% امریکایی‌ها هر هفته سینما می‌روند.

آمار پادکست شنیدن سالیانه ۱۰ الی ۲۰% رشد می کند. به نظر می‌رسد که رشد بزرگ بعدی وقتی خواهد بود که پادکست‌شنیدن در ماشین و خانه راحت‌تر شود. هرچند در این سال‌ها عملاً رشد پادکست هیچ وقت جهش چشمگیر نداشته.

تا حالا بزرگترین گروه جمعیتی پادکست شنوها زیر ۲۵ ساله بودند. در ۲۰۱۷ بزرگترین گروه شده آدمهای بین ۲۵ و ۵۴ سال. البته پادکست هنوز بین مردان محبوب‌تر است تا زنها.

یک شنونده‌ی معمول پادکست هفته‌ای پنج پادکست می‌شنود.

دو سوم پادکست‌ها روی موبایل و تبلت شنیده می‌شوند.

۵۲% در خانه و ۱۸% در ماشین به پادکست گوش می‌کنند.

۸۵% شنونده‌ها کل پادکست یا بیشترش را گوش می‌کنند. یعنی بر خلاف تصور معمول، تعداد کسانی که یک اپیزود را شروع می‌کنند و وسطش ول می‌کنند زیاد نیست. (نکته‌ی که در گزارش نیست ولی به این قسمت مربوط است. نسخه‌ی بعدی ایتیونز احتمالاً به پادکست‌ساز این امکان را می‌دهد که ببیند چه درصدی از شنونده‌ها تا کدام دقیقه‌ی پادکست را گوش کرده‌اند.)

در غیاب آمار و اطلاعات قابل اعتماد از ایران من از این اطلاعات استفاده می‌کنم و سعی می‌کنم درباره آینده پادکست فارسی حدس‌هایی بزنم. حدس‌های غیردقیقی که خلاصه‌اش می‌شود اینکه آینده برای کسانی که پادکست خوب درست می‌کنند هیجان‌انگیز است.

اگر متن “چگونه پادکست بسازیم” به شما کمک کرد و به شما ذهنیت داد، سایت رادیو نمانا را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نقد معماری

Episode 039- اخلاق حرفه ای و نقد در معماری 3

اپیزود 39م در این اپیزود میزبان حضور گرم جناب آقای دکتر سیامک پناهی هستیم و به امر نقد معماری می پردازیم. نقد و نقادی را باید مهمترین عامل محرک و موتور پیش برنده تمدن مدرن دانست. در واقع مدرنیته با نقادی و نقد کردن خود و دیگری، تازه به تازه و نو به نو می‌شود....

Episode 039- اخلاق حرفه ای و نقد در معماری 3
/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست