معماری خوانی دوره اول . کتابِ دیزاین بریف

کتابِ دیزاین بریف یا همان تفهیم نامه طراحی، برای همه ی طراحان است. طراحان گرافیک، طراحان صنعتی، معماران و همه طراحان دیگری که برای سفارش دهنده کار می کنند و هر روز با در خواست های متعدد سفارش دهنده دست و پنجه نرم می کنند. همه طراحانی که از مشکلات به تنگ آمده اند و معتقدن “سفارش دهنده طراحی را نمی فهمد”، همه طراحانی که نمی خواهند “زیر بار حرف زور بروند” همه طراحانی که “وقت کم می آورند” و همه طراحان از هر نوع و در هر حیطه ای که هیچ وقت از نتیجه کار خود راضی نیستند.

این کتاب راهکارهایی ارائه میدهد تا برای همیشه از عمده ی این مسائل فارغ شوید، سفارش دهنده را راضی کنید و از حرفه خود لذت ببرید. از طرف دیگر این کتاب برای مدیران سازمان ها و صنایع ، مدیران و کارشناسان روابط عمومی ، مدیران و کارشناسان بازرگانی  و همه  افرادی که در جایگاه کارفرما و سفارش دهنده قرار میگیرند و از مقوله طراحی در کسب و کار خود بهره می برند، در حکم راهنمایی گام به گام است برای آنکه بتوانند فرآیند طراحی را با نیاز های خود همراه کنند و از طریق طراحی به اهداف تعریف شده ی تجاری  یا سازمانی خود دست پیدا کنند.
این کتاب درباره ی مدیریت طراحی و مفهومی است به نام “دیزاین بریف”. اگر با هم مرور کوتاهی داشته باشیم، ظاهرا واژه “بریفینگ” در جریان جنگ جهانی دوم متداول شد و به جلساتی اشاره میکرد که در آن به طور فشرده و موثر به افراد درگیر در عملیات نظامی  اطلاعاتی داده میشد.

بعد از جنگ جهانی دوم از تکنیک های “بریفینگ” در بخش های صنعتی و بازرگانی هم استفاده شد. بعضی ها بریفینگ را اینگونه تعریف می کنند : “یک توضیح کوتاه و مختصردرباره ی چیزی” یا “عمل ارائه ی راهنمایی های دقیق و اطلاعات ضروری” و بعضی دیگر بریفینگ را “ارائه راهنمایی ها و اطلاعات موجز در یک جلسه” تعریف کرده اند. گاهی در ادبیات سازمانی برای معادل سازی بریفینگ بطور ضمنی از “توجیه” استفاده می کنند.

مثلا در فرودگاه ها واحدی به نام بریفینگ وجود دارد که در فارسی “واحد توجیه پرواز” نامیده می شود. در هر حال منظور این کتاب از “دیزاین بریف” بطور خلاصه، توضیحاتی مکتوب درباره پروژه طراحی است که نیازها، اهداف مدنظر و در حقیقت صورت مسئله را تشریح می کند.

با همه این اوصاف در جست و جویی که برای معادل سازی واژه “دیزاین بریف” انجام شد با لغات و عبارات متفاوت و متنوعی مواجه می شویم که هیچ کدام به درستی حق مطلب را ادا نمیکند و برای معادلسازی مناسب نیست.

شنیدن کلیه اپیزودهای مربوط به کتابِ دیزاین بریف یا تفهیم نامه طراحی  32 ، 33 ، 34 ، 35 ، 36 با روایتگری سرکار خانم مهندس آناهیتا سماوات در پادکست معماری و شهرسازیِ رادیو نمانا منتشر شده است.

چنانچه از مطالب این کتاب و اپیزود ها لذت بردید آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید …

نقد معماری

Episode 039- اخلاق حرفه ای و نقد در معماری 3

اپیزود 39م در این اپیزود میزبان حضور گرم جناب آقای دکتر سیامک پناهی هستیم و به امر نقد معماری می پردازیم. نقد و نقادی را باید مهمترین عامل محرک و موتور پیش برنده تمدن مدرن دانست. در واقع مدرنیته با نقادی و نقد کردن خود و دیگری، تازه به تازه و نو به نو می‌شود....

Episode 039- اخلاق حرفه ای و نقد در معماری 3
/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست